Drodzy Czytelnicy,

25 września 2024 r. wejdzie w życie Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Reguluje ona m.in.:

  • warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;
  • środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;
  • zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych;
  • zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu;
  • zasady ujawnienia publicznego informacji o naruszeniach prawa.

Instytucje kultury, jako podmioty sektora finansów publicznych, mają obowiązek stosować te przepisy. Na przygotowanie się do nowych zasad nie jest za dużo czasu.

Co nowe przepisy oznaczają dla instytucji kultury? Jakie obowiązki są z nimi związane? Które instytucje kultury muszą zrobić więcej, czyli wdrożyć specjalne procedury tzw. zgłoszenia wewnętrznego? Jak to zrobić prawidłowo i na co zwrócić szczególną uwagę?

Na te i inne pytania związane z sygnalistami w praktyczny sposób odpowie nasza ekspertka, Anna Gotkowska, radczyni prawna, specjalistka prawa instytucji kultury.

Aby ułatwić Państwu zrozumienie nowych przepisów oraz wdrożenie odpowiednich procedur w instytucjach kultury Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne szkolenie online pt. Wdrożenie ochrony sygnalistów w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Miejsce szkolenia i jego termin

  • Data: 31 lipca 2024 r.
  • Czas trwania: 09:00 do 12:00

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi Anna Gotkowska:

  • autorka publikacji Czas pracy w instytucjach kultury;
  • radczyni prawna;
  • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
  • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy oraz prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
  • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
  • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, prawa pracy w instytucjach kultury oraz prawa instytucji kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest praktyczne przedstawienie nowych obowiązków instytucji kultury związanych z wdrożeniem ochrony sygnalistów oraz pomoc w sformułowaniu — na licznych przykładach — procedur ochrony sygnalistów dostosowanych do specyfiki danej instytucji kultury.

Tematyka szkolenia

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in.:

  1. Najważniejsze założenia i cel ochrony sygnalistów.
  2. Kto to jest sygnalista? Jaki stosunek prawny może łączyć sygnalistę z instytucją kultury.
  3. Omówienie najważniejszych pojęć użytych w ustawie o ochronie sygnalistów, w tym co to jest:
    • działanie następcze,
    • działanie odwetowe,
    • zgłoszenie wewnętrzne i zewnętrzne,
    • ujawnienie publiczne,
    • informacja o naruszeniu prawa.
  4. Siedemnaście dziedzin prawa, których naruszenia poprzez działanie lub zaniechanie dotyczy ustawa o ochronie sygnalistów i informacje wyjęte spod działania tej ustawy.
  5. Warunek objęcia sygnalisty ochroną.
  6. Postępowanie ze zgłoszeniem anonimowym.
  7. Zakaz działań odwetowych i obowiązek stosowania środków ochrony — omówienie na przykładach.
  8. Procedura postępowania w razie zgłoszenia wewnętrznego — obowiązek wprowadzenia dla instytucji zatrudniającej co najmniej 50 osób i możliwość dla pozostałych instytucji:
    • sposób obliczania liczby 50 osób zatrudnionych,
    • treść procedury,
    • sposób przekazywania zgłoszeń,
    • ochrona poufności,
    • umowy z podmiotem zewnętrznym uprawnionym do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych,
    • rejestr zgłoszeń wewnętrznych.
  9. Sposoby zgłoszeń zewnętrznych i zasady postępowania podmiotów uprawnionych ze zgłoszeniem zewnętrznym.
  10. Warunki objęcia ochroną sygnalisty dokonującego ujawnienia publicznego.
  11. RODO a ochrona sygnalistów, czyli jak zagwarantować bezpieczeństwo danych osobowych sygnalistów?
  12. Odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o sygnalistach.

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia online (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

  • 3 godziny szkoleniowe ze specjalistą prawa podatkowego dla instytucji kultury,
  • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia online w formie czatu oraz w formie audio,
  • materiały, stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na warsztatach,
  • certyfikat dla każdego uczestnika.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 469 zł zapłacą Państwo 399 zł netto za uczestnika szkolenia.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

  1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
  2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
  4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
  5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
  6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania