Szanowni Państwo!

Chociaż ostatnie spore zmiany w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i nowe rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury obowiązują już prawie półtora roku, to nadal stosowanie tych przepisów budzi wiele wątpliwości.

W szczególności trudności sprawia ustalanie stałych i zmiennych składników wynagrodzenia pracowników oraz zasady, na jakich można przyznawać niektóre dodatki (zwłaszcza specjalny czy funkcyjny) oraz czy należą się one pracownikom za okres nieobecności w pracy.

Nieustannie problemy budzą przepisy dotyczące wynagrodzeń osób zarządzających instytucją kultury, czyli dyrektora, jego zastępcy oraz głównego księgowego. W szczególności ważna jest relacja tzw. ustawy kominowej do zasad wynagradzania określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się przepisy Kodeksu pracy, które zmieniają zasady dotyczące obowiązku wprowadzenia regulaminów: wynagradzania i pracy w instytucjach kultury. W szczególności zmieniła się sytuacja prawna tych instytucji, które zatrudniają ponad 20 a mniej niż 50 pracowników. Jak sobie poradzić z nowymi przepisami? Czy naprawdę warto rezygnować z regulaminów?

Aby ułatwić Państwu usystematyzowanie wiedzy o zasadach wynagradzania pracowników w instytucjach kultury oraz zapoznać z nowymi przepisami dotyczącymi regulaminów, Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne szkolenie pt. Wynagradzanie pracowników instytucji kultury i zmiany w regulaminach: wynagradzania oraz pracy od 2017 r. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Miejsce szkolenia i jego termin

 • Miejsce: Hotel Katowice, Aleja Korfantego 9, Katowice
 • Data: 24 maja 2017 r.
 • Czas trwania: od 10:00 do około 15:00

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi Anna Gotkowska:

 • radca prawny;
 • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
 • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
 • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
 • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników i czasu pracy w instytucjach kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest przedstawienie zastosowania nowych przepisów dla instytucji kultury oraz pomoc w rozwiązaniu wielu problemów związanych z zagadnieniem wynagradzania pracowników tych specyficznych jednostek sektora finansów publicznych.

Tematyka szkolenia

Na praktycznym szkoleniu poznają Państwo zasady:

 • ustalania wynagrodzenia pracowników instytucji kultury — stałe i zmienne składniki wynagrodzenia;
 • wynagradzania pracowników zarządzających instytucją kultury — relacja ustawy kominowej do ustawy o działalności kulturalnej;
 • ustalenia i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop;
 • przyznawania dodatków za czas nieobecności pracownika w pracy, w tym z powodu choroby, urlopów rodzicielskich i innych dłuższych nieobecności;

a także dowiedzą się o zmianach przepisów dotyczących obowiązku posiadania regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania w instytucjach kultury — czy naprawdę warto z nich rezygnować?

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia, 399 zł netto za uczestnika szkolenia, zapewnione są:

 1. materiały szkoleniowe,
 2. certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu,
 3. catering (kawa/herbata/kruche ciasteczka) i lunch.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 399 zł zapłacą Państwo 379 zł netto za uczestnika szkolenia.

Materiały do pobrania