Drodzy Czytelnicy,

Przepisy dotyczące wynagrodzeń osób zarządzających instytucją kultury, czyli dyrektora, jego zastępcy oraz głównego księgowego budzą wiele wątpliwości. W szczególności ważna jest relacja tzw. ustawy kominowej do zasad wynagradzania określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nieustanne problemy to m.in., jakie składniki wynagrodzenia można wypłacić tym pracownikom instytucji kultury, czy należą im się premie i nagrody inne niż nagroda roczna oraz czy można im wpłacić nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy i lata następne.

Skoro o premiach i nagrodach mowa… w instytucjach kultury są wypłacane zarówno jedne jak i drugie. O ile niektóre z tych świadczeń, jak nagroda jubileuszowa czy nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy wynikają wprost z przepisów ustawy o działalności kulturalnej, czy nagroda roczna wypłacana na podstawie ustawy kominowej, wcale nie znaczy to, że każdy pracownik może je tak po prostu otrzymać. Część z nich wymaga przyznania przez dyrektora, a w każdym przypadku trzeba też spełnić określone warunki.

Obowiązujący w instytucji kultury regulamin wynagradzania może określać zasady wypłacania nagród w sposób korzystniejszy niż w ustawie o działalności kulturalnej. Może też określać inne niż wymienione w przepisach nagrody oraz wprowadzać premie. Przy czym premia i nagroda to nie to samo i koniecznie trzeba znać różnice.

Temat nagród i premii jest bardzo aktualny zwłaszcza na koniec roku, gdy w instytucji zostają niewykorzystane środki finansowe z dotacji.

Aby uporządkować Państwa wiedzę o wynagradzaniu osób kierujących instytucją kultury oraz o możliwości wypłaty premii i nagród dla pracowników instytucji kultury, Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne szkolenie pt. Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury oraz premie i nagrody dla pracowników. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Miejsce szkolenia i jego termin

  • Data: 2 grudnia 2024 r.
  • Czas trwania: 09:30 do 12:30

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

  • radczyni prawna, zatrudniona w dużym podmiocie sektora finansów publicznych;
  • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
  • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
  • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
  • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy i prawa pracy w instytucjach kultury;
  • właścicielka kancelarii prawnej zajmującej się doradztwem prawnym dla instytucji kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy o stosowaniu przepisów ustawy o działalności kulturalnej oraz ustawy kominowej w zakresie kształtowania składników wynagrodzenia dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego w instytucji kultury oraz zapoznanie uczestników z najnowszym orzecznictwem dotyczącym nagród i premii w instytucjach kultury. Podczas szkolenia zostaną też zaprezentowane różnice między nagrodą i premią oraz najczęściej popełniane błędy w formułowaniu zapisów regulaminów dotyczących tych świadczeń.

Tematyka szkolenia

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się:

  • Wynagrodzenie dyrektora instytucji kultury.
  • Wynagrodzenie zastępcy dyrektora i głównego księgowego.
  • Czym jest nagroda?
  • Rodzaje nagród, z omówieniem każdej z nich.
  • Premia uznaniowa a premia regulaminowa — omówienie różnic.
  • Jakie premie można przyznać pracownikom instytucji kultury?
  • Dopuszczalna wysokość nagród i premii, w tym problem zwiększenia wysokości nagrody jubileuszowej ponad te wynikające z ustawy.
  • Regulamin nagradzania i premiowania — co powinien zawierać?
  • Nagrody i premie w najnowszym orzecznictwie sądowym.

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia online (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

  • 3 godziny szkoleniowe ze specjalistką prawa instytucji kultury,
  • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia online w formie czatu oraz w formie audio,
  • materiały, stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na szkoleniu, dostępne na czacie w trakcie szkolenia oraz przesyłane mailem po szkoleniu,
  • certyfikat dla każdego uczestnika, przesyłany mailem po szkoleniu.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 469 zł zapłacą Państwo 399 zł netto za uczestnika webinaru.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

  1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
  2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
  4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
  5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
  6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania