Szanowni Państwo!
Chociaż ostatnie spore zmiany w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i nowe Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury obowiązują już kilka lat, to nadal ich stosowanie budzi wiele wątpliwości.
W szczególności trudności sprawia ustalanie stałych i zmiennych składników wynagrodzenia pracowników oraz zasady, na jakich można przyznawać niektóre dodatki (zwłaszcza specjalny czy funkcyjny) oraz czy należą się one pracownikom za okres nieobecności w pracy.
Nieustannie problemy budzą przepisy dotyczące wynagrodzeń osób zarządzających instytucją kultury, czyli dyrektora, jego zastępcy oraz głównego księgowego. W szczególności ważna jest relacja tzw. ustawy kominowej do zasad wynagradzania określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Choć przepisy Kodeksu pracy, które zmieniły zasady dotyczące obowiązku wprowadzenia regulaminów: wynagradzania i pracy w instytucjach kultury zmieniły się od 2017 r., to nadal w wielu instytucjach kultury trwają rozważania, czy warto te akty prawa wewnątrzzakładowego wprowadzić. W szczególności wątpliwości dotyczą tych instytucji, które zatrudniają między 20 a 50 pracowników. Czy naprawdę warto rezygnować z regulaminów? Podamy kilka zalet ich posiadania oraz najważniejsze zapisy.
Aby ułatwić Państwu usystematyzowanie wiedzy o zasadach wynagradzania pracowników w instytucjach kultury oraz zapoznać z zaletami posiadania regulaminów pracy i wynagradzania, Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne warsztaty pt. Zasady wynagradzania pracowników oraz regulaminy: pracy i wynagradzania w instytucjach kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.
Szkolenie poprowadzi Anna Gotkowska:
Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy o stosowaniu przepisów ustawy o działalności kulturalnej, Kodeksu pracy oraz ustawy kominowej w zakresie wynagradzania pracowników instytucji kultury i poznanie rozwiązań specyficznych problemów, jakie w związku z ich stosowaniem pojawiają się w instytucjach kultury.
Na szkoleniu poruszymy następujące zagadnienia:
W cenie szkolenia (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:
Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 449 zł zapłacą Państwo 429 zł netto za uczestnika szkolenia.
Biorące udział w szkoleniu instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT, ponieważ finansują je ze środków publicznych (nie ma znaczenia czy finansują szkolenie z dotacji czy ze środków własnych). Wystarczy wypełnić i odesłać załączone do wiadomości e-mail oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT.