W 2017 r. samorządowa instytucja kultury otrzymała od organizatora dotację celową na zakup środków trwałych. Umowa przewidywała realizację zadania do 28 grudnia 2017 r., a rozliczenie i zwrot niewykorzystanej części dotacji w styczniu 2018 r.
Jak zaksięgować wydatki sfinansowane dotacją oraz jej rozliczenie?
Naliczenie kwoty do zwrotu oraz zwrot dotacji powinien być zaksięgowany w momencie wykonania danej operacji.
W sytuacji opisanej w pytaniu umowa przewidywała rozliczenie dotacji celowej w styczniu 2018 r. Instytucja kultury mogła więc dopiero w tym terminie dokonać rozliczenia i zwrotu niewykorzystanej części dotacji. Proszę zauważyć, że dysponent części budżetowej (także organizator instytucji kultury), udzielając dotacji celowej w przypadku, gdy odrębne przepisy lub umowa międzynarodowa nie określają trybu i zasad udzielania lub rozliczania tej dotacji, zawiera umowę, która określa w szczególności (art. 150 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych):
Niewykorzystaną część dotacji celowej, podlegającą zwrotowi, instytucja kultury może ująć w księgach zapisem:
Natomiast sam zwrot środków:
Przypominam, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego wprowadza się każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym (art. 20 ust. 1 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Jeśli instytucja kultury dokonała rozliczenia dotacji w styczniu 2018 r., to w tym terminie powinna to rozliczenie wprowadzić do ksiąg rachunkowych.