Do 29 października br. trwa kampania edukacyjna „Wejdź w konwencję”. Organizatorami akcji są Fundacja Szkoła z Klasą wraz z Instytutem Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty — dodaj do ulubionych 2017”.

Celem akcji edukacyjnej „Wejdź w konwencję” jest kształtowanie umiejętności uważnego, świadomego i celowego korzystania z języka ojczystego w sieci, sprawnego używania języka polskiego w mediach społecznościowych i jednocześnie pogłębienie wiedzy o konwencjach literackich.

W inicjatywie może wziąć udział każda osoba posiadająca profil na Facebooku. Zadaniem uczestników akcji jest stworzenie krótkich tekstów do 800 znaków ze spacjami w pięciu wybranych konwencjach literackich: poniedziałki grozy, kryminalne wtorki, urzędowe środy, poetyckie czwartki oraz baśniowe piątki.

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy posiadać konto na portalu społecznościowym Facebook, polubić stronę „Wejdź w konwencję” i w komentarzu pod odpowiednim postem opublikować krótki tekst napisany w konwencji literackiej na dany dzień.

Spośród tekstów zamieszczonych przez internautów, w każdym tygodniu organizator wybierze pięć z dowolnej konwencji. Na wybrane teksty będą głosować internauci za pomocą reakcji na Facebooku: „lubię to”, „super”, „ha ha”, „wow„, „przykro mi”, „wrr”. Autorzy trzech tekstów z największą liczbą reakcji zostaną nagrodzeni książką „Ćwiczenia stylistycznie” Raymonda Queneau.

Szczegóły dotyczące akcji można uzyskać, pisząc na adres mailowy fundacja@szkolazklasa.org.pl.