Ruszyła X edycja programu „Darmowy Listopad”. W ramach projektu po raz pierwszy w akcji uczestniczy osiem dawnych rezydencji królewskich: w Warszawie, Krakowie, w Malborku, Sandomierzu, Wieliczce i w Poznaniu. Udostępnią one zwiedzającym w listopadzie za darmo swoje zbiory. Organizatorem inicjatywy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadrzędnym celem akcji „Darmowy Listopad” jest zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocja polskich rezydencji.

Inicjatywa skierowana jest do wszystkich, ale szczególnie do dzieci i młodzieży, a także osób starszych.

W ramach akcji wszyscy chętni mogą skorzystać z bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, a także wziąć udział w specjalnych wydarzeniach tj. spotkaniach, wykładach, konferencjach i warsztatach. Ponadto dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.

W tym roku w ramach inicjatywy udział bierze aż osiem rezydencji królewskich. Są to: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

W listopadzie Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą. W ramach Trasy Królewskiej będzie można zobaczyć m.in. odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, Salę Senatorską, w której uchwalona została Konstytucja 3 maja oraz Pokoje Królewiczowskie z najsłynniejszymi obrazami Jana Matejki. W trasę zwiedzania włączone zostały także wystawy czasowe. W ramach akcji Zamek Królewski w Warszawie przygotował również specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży oraz dla szkół. Składają się na nią: bezpłatne lekcje muzealne, niedzielne spotkania dla dzieci, bezpłatne wykłady stacjonarne. Dla uczniów klas maturalnych wykłady będą dostępne również w formie online.

Zamek Królewski na Wawelu — Państwowe Zbiory Sztuki

Zamek Królewski na Wawelu — Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych z oprowadzaniem przewodnika. Zamek przygotował też lekcje muzealne stacjonarne i online.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia natomiast dla zwiedzających m.in.: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, a także Teatr Królewski i Pałac Myślewicki. Przez cały listopad dostępna jest także wystawa „Chocim 1621”. Ekspozycja, która mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego, powstała z okazji 400-lecia wojny chocimskiej. Do 14 listopada w Stajniach Kubickiego prezentowany będzie również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki. Z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego 27 listopada Muzeum Łazienki Królewskie organizuje spacer szlakiem słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Z okazji akcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało specjalne spacery i warsztaty. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu — królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania. Dla grup szkolnych Muzeum zaplanowało również bezpłatne zajęcia edukacyjne.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zamku oraz wystawy czasowej, oprowadzania kuratorskie oraz lekcje muzealne towarzyszące wystawom. Ponadto na stronie internetowej Muzeum można znaleźć film „Rozmowy historyczne”. Film wyemitowany zostanie w 3 odcinkach.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce

W listopadzie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe. Na wystawie można prześledzić rozwój produkcji soli od neolitu, aż po wieki średnie. Ekspozycja zabiera uczestników także w podróż w głąb starożytnego świata duchowości, pokazując różne formy pochówków. Ponadto w każdą sobotę i niedzielę w wyznaczonych godzinach można nieodpłatnie zwiedzać wystawy zamkowe z przewodnikiem.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza natomiast do zwiedzania za darmo wystaw stałych. Muzeum organizuje też bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz seanse filmu dokumentalnego do wystawy jubileuszowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

W ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Muzeum Sztuk Użytkowych — oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprasza na spotkania z historią Zamku podczas prelekcji „Co trzeba wiedzieć o Zamku”. Zwiedzający zapoznają się z nieznaną historią Wzgórza Przemysła oraz odwiedzą zwykle niedostępne zakamarki Zamku.