25 kwietnia ruszyła kolejna edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach. W ramach inicjatywy obejrzysz najnowsze, polskie filmy w każdy czwartek za jedyne 10 zł. Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

W repertuarze na najbliższe miesiące pojawiło się wiele nowości. 23 maja organizatorzy zapraszają na film „Zabawa zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej m.in. z Agatą Kuleszą, Dorotą Kolak i Marią Dębską. Na koniec czerwca w kinach Helios na kinomaniaków czekać będzie film „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej.

Fani mocniejszych wrażeń powinni 4 lipca wybrać się na thriller „Ciemno, prawie noc” na podstawie powieści Joanny Bator. Alicja Tabor, w którą wciela się Magdalena Cielecka, po latach wraca do rodzinnego miasta, gdzie jako dziennikarka zmierzy się z zagadkowymi porwaniami dzieci oraz z mrocznymi sekretami własnej rodziny. Tydzień później w kinach wyświetlony zostanie film „Córka trenera” z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką o kształtującej się na tle morderczych treningów i sportowych wydarzeń relacji między ojcem i córką.

1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na fanów kina historycznego czeka „Kurier” Władysława Pasikowskiego, opowiadający losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego „kuriera z Warszawy”. Natomiast 15 sierpnia, w dzień Święta Wojska Polskiego, wyświetlony zostanie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” o bohaterskich wyczynach polskich lotników walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Niezwykłą gratką dla wielbicieli kina będzie nominowana do Oscarów „Zimna Wojna”, widowiskowy „Kamerdyner”, słodko-gorzkie „7 uczuć” oraz wzruszające „Jak pies z kotem”.

Jeżeli zwolenników lżejszych tematów organizatorzy przygotowali kilka komediowych propozycji takich jak „Planeta Singli 3”, „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” oraz „Całe szczęście”.

XIII edycja Kultury Dostępnej w Kinach zamknie natomiast „Monument” Jagody Szelc.

Seanse rozpoczynają się o 18:00 i 13:00. Filmy o godz. 13:00 wyświetlane są tylko w wybranych kinach Helios. Szczegóły na stronie Kultura Dostępna.

Kultura Dostępna w Kinach obecna jest w miastach Bełchatów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jelenia Góra, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Konin, Legnica, Lubin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa oraz Wrocław.