Do 27 marca 2020 r. można nadsyłać zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu EMYA 2020, w której muzea walczą o Europejską Nagrodę Muzealną. Organizatorem inicjatywy jest Europejskie Forum Muzeów. Konferencja i gala wręczenia nagród EMYA2020 odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja 2020 r. w Cardiff.

Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1977 roku muzeom europejskim, których celem jest nagrodzenie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

W konkursie mogą brać udział wszystkie muzea, które zostały otwarte lub przeszły znaczącą modernizację w ciągu ostatnich trzech lat.

Konkurs jest realizowany przez Europejskie Forum Muzeów — organizację pozarządową, której nadrzędnym celem jest rozwój muzeów w Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje także wiele projektów w obszarze kultury.

W 2016 r. nagrodę otrzymała polska placówka, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy.

W 2017 r., w gronie 46 muzeów nominowanych do nagrody, znalazły się cztery polskie placówki: Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach, które otrzymało specjalne wyróżnienie.

W 2018 r. do nagrody zostało nominowanych 40 europejskich muzeów, w tym dwie placówki z Polski: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku).

W 2019 r. do nagrody nominowano 4 placówki z Polski: Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej — oddział Muzeum Warszawy, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej — oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza — oddział Zakładu Narodowego Ossolińskich Ossolineum we Wrocławiu, Centrum Dialogu Przełomy — oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dwa muzea: Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie otrzymało wyróżnienia.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na oficjalnej stronie konkursu [plik DOCX].