Do 10 marca trwa tydzień e–książki, którego polskim propagatorem jest serwis bibliosfera.net. W tym roku obchodzona jest 40 rocznica powstania pierwszej e-książki. Organizatorzy zachęcają bibliotekarzy do włączenia się do akcji.

Tydzień e-książki obchodzi się na świecie od 2004 roku. Wówczas opinia publiczna i media były ostrożne wobec e-booków. Utrudniało to promocję, stąd pomysł na akcję Tydzień E-książki.

Organizatorzy chcą, aby Tydzień E-książki stał się okazją do zapoznania się z e-bookami dla osób, które do tej pory nie miały ku temu okazji. Dla fanów elektronicznych publikacji to natomiast powód do zarażania innych swoją pasją.

Biblioteki mogą to wydarzenie wykorzystać do kreowania się na placówki nowoczesne, a bibliotekarze mają kolejną okazję do udowadniania, że są przewodnikami po nowoczesnych rozwiązaniach, także związanych z technologią. Biblioteki akademickie mogą wykorzystać ten czas na dodatkową promocję udostępnianych e-zasobów.

Biblioteki, nawet jeśli nie udostępniają czytników, to udostępniają komputery, na których także można czytać e-książki. Organizatorzy akcji namawiają także do promocji bibliotek cyfrowych.

Dla bibliotek przygotowano propozycje włączenia się do Tygodnia E-książki 2012:

Pliki udostępniane są na licencji CC-BY-SA — oznacza to, że można korzystać z nich do woli pod warunkiem uznania autorstwa (podanie źródła) i podawanie dalej również na licencji CC-BY-SA.