Ruszyły zgłoszenia do dziewiątej edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, którego organizatorami są Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane w 2015 roku. Inicjatywa odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych realizowanych w minionym roku. Projekt jest także idealną formą promocji i popularyzacji historii.

W konkursie udział mogą wziąć zarówno instytucje ogólnopolskie, stowarzyszenia lokalne, jak i również osoby prywatne.

Do inicjatywy można zgłaszać wydarzenia związane z historią m.in. filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy.

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku” składa się z dwóch etapów. W I etapie, który potrwa do 25 marca br., osoby prywatne oraz instytucje mogą zgłosić po jednym wydarzeniu w każdej z 3 kategorii:

  • Wystawa,
  • Wydarzenie oraz
  • Edukacja i multimedia.

Następnie spośród zgłoszonych projektów jury wybierze po pięć w każdej z kategorii. W II etapie natomiast internauci głosują na jedno spośród wyselekcjonowanych przedsięwzięć. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej w maju br.

Aby wziąć udział w przedsięwzięciu, należy zgłosić projekt za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie internetowej plebiscytu.

W poprzednich edycjach zostały wyróżnione m.in. projekt edukacyjny związany z musicalem „Korczak”, który zorganizowała Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, oraz nowoczesna ekspozycja „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.