Do 15 września br. trwa nabór zgłoszeń do II edycji ogólnopolskiego konkursu „Piątka z narodowych”. Organizatorem inicjatywy jest Narodowe Centrum Kultury. Konkurs finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadrzędnym celem inicjatywy „Piątka z narodowych” jest szerzenie wiedzy na temat polskich tańców narodowych i przybliżanie unikalnych zjawisk kulturowych różnych środowisk i regionów.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy zatańczą wspólnie Poloneza. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu go w ustawieniu na sześć, osiem lub dziesięć par mieszanych spośród uczniów szkoły.

Dodatkowo w ramach konkursu zostaną zorganizowane bezpłatne warsztaty dla 30 chętnych nauczycieli. Warsztaty odbędą się 14 października 2023 r. w Warszawie.

W I edycji konkursu wzięło udział 158 szkół z całej Polski, a do przesłuchań konkursowych na żywo zakwalifikowało się 20 szkół, z których wyłoniono do tańca ponad 300 uczniów.

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 26 września 2023 r.

Do udziału w inicjatywie zostaną zakwalifikowane wszystkie szkoły, które wyślą prawidłowe zgłoszenie. Następnie wyłonione placówki będą musiały przesłać prezentacje Poloneza w pliku audio-wideo w formacie MP4 na adres: piatka@nck.pl lub umieścić w trybie niepublicznym na YouTube do 12 kwietnia 2024 r. Z nadesłanych prezentacji jury wyłoni 20 szkół podstawowych oraz 20 szkół ponadpodstawowych, które zaprezentują układ 30 maja 2024 r. w Warszawie. Spośród tych 40 szkół zostaną wybrani laureaci konkursu.

Na zwycięzców czekają nagrody. I nagroda w wysokości 10 000 zł przypadnie szkole, która uzyskała najwyższą punktację; nagrodę w wysokości 7000 zł otrzyma szkoła, która uzyskała drugą punktację; nagrodę w wysokości 5000 zł powędruje dla szkoły, która uzyskała trzecią w Polsce punktację. Nauczyciele prowadzący nagrodzone w konkursie szkoły także otrzymają nagrody po 2000 zł.