Tylko do 6 marca br. początkujący pisarze, poeci, krytycy a także tłumacze oraz osoby posiadające doświadczenie w dziedzinie prozy, poezji lub eseistyki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do programu Rezydencje Literackie w Wojnowicach. Inicjatywa realizowana jest w ramach programu Rezydencje Artystyczne A-i-R Wro we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadrzędnym celem programu Rezydencji Literackich w Zamku na Wodzie w Wojnowicach jest wsparcie i promocja artystów reprezentujących różne gatunki literackie. Organizatorzy postawili sobie również za cel zainteresowanie uczestników współpracą z przedstawicielami dolnośląskiego środowiska literackiego i lokalną społecznością. Program ma za zadanie budowanie międzynarodowych więzi kulturalnych oraz wymianę zawodowych doświadczeń.

Udział w programie mogą wziąć osoby z 24 krajów. W tym przedstawiciele takich państw jak Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Macedonia, a także Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.

Zakwalifikowani do programu Rezydencji Literackich twórcy będą mieli okazję spędzić od 4 do 8 tygodni w wojnowickim Zamku na Wodzie.

Położona 22 kilometry od Wrocławia rezydencja ma swojej ofercie bogato wyposażoną bibliotekę, przestrzeń biurową wyposażoną w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu, salę muzyczną, a także pokoje gościnne i park.

Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy w języku angielskim, dostępny przez stronę Kolegium.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się ma stronie internetowej Kolegium Europy Wschodniej.