Pytanie

Jak ustalić dietę radnym muzeum oraz kto ma taką kwotę określić?

Jeżeli członkowie rady muzeum mają otrzymywać diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów, to świadczenia te przysługują im na zasadach obowiązujących dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Świadczenia takie przyznaje dyrektor muzeum, jeżeli środki na ten cel przewiduje plan finansowy muzeum, ponieważ to ono pokrywa takie wydatki.

Wyjaśnienie

Przy muzeum państwowym i samorządowym działa rada muzeum, której członków powołuje właściwy podmiot będący organizatorem (art. 11 ust. 1 Ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach, dalej: ustawa o muzeach).

Członkom rady muzeum mogą przysługiwać diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów na zasadach określonych w przepisach regulujących należności przysługujące pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, o ile nie otrzymują ich z innego tytułu (art. 11 ust. 7a ustawy o muzeach).

Wydatki związane z dietami i zwrotem kosztów przejazdów i noclegów dla członków rady muzeum pokrywa muzeum.

Dyrektor muzeum przyznaje omawiane należności, jeżeli środki na ten cel są ujęte w planie finansowym muzeum na dany rok (art. 11 ust. 7b ustawy o muzeach).

Szczegółowy tryb pracy rady muzeum określa uchwalony przez nią regulamin (art. 11 ust. 8 ustawy o muzeach).

Wynika z tego, że jeżeli członkowie rady muzeum mają otrzymywać diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów, to właściwe jest tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie), z którego wynika m.in., że z tytułu podróży przysługują diety, a także zwrot kosztów:

  • przejazdów;
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
  • noclegów;
  • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę (w tym przypadku przez dyrektora muzeum) odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Rozporządzenie to określa zasady ustalania wysokości i rozliczania tych świadczeń. Wynika z niego m.in., że dieta zasadniczo wynosi 30 zł za dobę podróży, za nocleg przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie wyższej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety, osobie odbywającej podróż można przyznać zaliczkę na jej wniosek itd. Rozporządzenie przewiduje, że z tytułu podróży mogą przysługiwać też inne świadczenia.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 21 listopada 1996 r. o muzeach (tekst jedn. Dz.U. z 21 maja 2020 r. poz. 902; ost. zm. Dz.U. z 7 września 2021 r. poz. 1641)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 5 lutego 2013 r. poz. 167)