Rusza VI edycja programu Kultury Dostępnej „Darmowy listopad”. W ramach projektu cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie udostępnią w listopadzie swoje zbiory za darmo zwiedzającym. Inicjatywę realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Akcja skierowana jest do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, jej celami są edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.
W ramach akcji „Darmowy listopad” przygotowało zwiedzanie, finisaż wystawy, oprowadzanie po Plerschu, lekcje, warsztaty dla rodzin, pokazy w Królewskiej Formierni czy wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
Oferuje uczniom na wszystkich etapach edukacji bezpłatne lekcje muzealne, których tematyką będzie życie codzienne i odświętne na dworze królewskim. Od 2 do 30 listopada rezydencja proponuje następujące ekspozycje stałe: Apartamenty Wielki i Królewski, Galeria Lanckorońskich, m.in. obrazy Rembrandta Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawa multimedialna Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego oraz Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą czy Arkady Kubickiego.
Również oferuje bezpłatny wstęp na ekspozycje czasowe: Modernizm na Węgrzech 1900–1930, Karolina Lanckorońska — Pamiątki osobiste i rodzinne, Pokaz obrazów Domenica Tintoretta Święty Jan Chrzciciel oraz Święty Jan Ewangelista w ramach cyklu Galeria jednego obrazu.
Zaplanowało w sumie 200 lekcji, warsztatów i spacerów tematycznych. W ramach akcji odbędzie się spotkanie muzealne „Wizyta u króla”, warsztaty kaligrafii oraz warsztaty iluminacji. W ich ramach muzeum zaprezentuje bogato iluminowany francuski modlitewnik, który należał do króla Jana III, oraz opowie, kto i w jaki sposób tworzył tak piękne litery na kartach dawnych rękopisów. Uczestnicy warsztatu o storytellingu zapoznają się natomiast ze znanymi i nieznanymi legendami o królu Janie III.
Przeprowadzi 100 bezpłatnych lekcji i warsztatów muzealnych na różne tematy. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się m.in. z historią Wawelu, a także codziennym życiem, tańcem i muzyką na wawelskim dworze. W każdej lekcji będzie mogła wziąć udział 30-osobowa grupa. Zamek na Wawelu udostępni dla zwiedzających następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownie oraz Wawel Zaginiony.