Trwa pilotażowy projekt skierowany do najmłodszych przedszkolaków. Realizują go biblioteki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka — wielki człowiek”. Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać już w prawie 3000 bibliotek, które zgłosiły się do projektu.

Akcja ma na celu zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, tj. książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

W wyprawce rodzice znajdą też coś dla siebie, m.in. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. To broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

W ramach akcji Instytut Książki uruchomił cykl wydarzeń w przedszkolach i bibliotekach na terenie całego kraju. Gościć będzie m.in. w Mielcu, Brzegu i Malborku. Do udziału w spotkaniach z dzieciakami i ich rodzicami Instytut Książki zaprosił Mateusza Świstaka, autora bloga Baśnie na warsztacie. W trakcie zabawy uczestnicy poznają techniki storytellingu, interaktywnego rysowania oraz szereg zabaw ruchowych, które pomogą zaangażować dzieci w literaturę i zachęcą je do czytania.