8 listopada br. podczas V Tragów Dziedzictwa w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny w ramach kampanii społeczne „Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i MKiDN.

Kampania „Krajobraz mojego miasta” została zainagurowana w grudniu 2016 r. i jej głównym celem jest zwrócenie uwagi władz samorządowych, firm i instytucji oraz społeczeństwa na problem chaosu reklamowego i właściwego planowania przestrzeni miejskiej.

Kampania to projekt zachęcający do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich miast i skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do społeczeństwa, jak i działaczy samorządowych oraz profesjonalistów z dziedziny architektury, urbanistyki, planowania, ale także konserwacji zabytków.

Podczas V Targów Dziedzictwa odbędzie się panel dyskusyjny podzielony na dwa bloki tematyczne.

Pierwsza sesja, zatytułowana „Krajobraz mojego miasta”, rozpocznie się projekcją filmu o tym samym tytule. Film diagnozuje najpowszechniejsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić, a więc jak efektywnie ograniczać reklamowy chaos, dbać o miejską zieleń, w tym zabytkową, czy jak chronić miejskie dziedzictwo oraz miejsca pamięci. Po projekcji filmowej głos zabiorą eksperci z dziedziny prawa, konserwacji zabytków i planowania przestrzeni. Panel poprowadzi dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej.

Tytuł drugiego panelu to „Piękne, polskie, drewniane”. Sesja rozpocznie się pokazaniem filmu, zbierającego głosy ekspertów i pasjonatów drewnianej architektury świeckiej, którzy przekonują, że to, co drewniane, jest piękne i wartościowe. Pokażą w nim przykłady aranżowania i modernizacji drewnianych budynków. Do dyskusji po filmie zaproszeni zostali goście z różnych regionów Polski, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi konieczności ochrony zabytkowej architektury drewnianej. Moderatorem sesji będzie Mariusz Czuba, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

V Targi Dziedzictwa to inicjatywa ściśle skierowana do osób z branży ochrony i restauracji zabytków oraz ochrony, wyposażenia archiwów, bibliotek i muzeów. Tegoroczna inicjatywa odbędzie się w Warszawie, w dniach od 7 do 9 listopada 2017 r.