Drodzy Czytelnicy,

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy to w instytucjach kultury zawsze drażliwy temat. Trudno w tym przypadku o ogólne porady. Wynika to ze specyfiki działalności instytucji kultury: inaczej pracują biblioteki, inaczej teatry, muzea a jeszcze z innymi kwestami borykają się domy kultury. Niezależnie jednak od specyfiki instytucji, w każdej z nich trzeba zdecydować się na wprowadzenie określonego dla danej grupy pracowników okresu rozliczeniowego a także systemu czasu pracy.

Jak to zrobić prawidłowo, dowiedzą się Państwo ze specjalnie przygotowanego przez Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawcę Poradnika Instytucji Kultury, 90-minutowego webinaru pt. Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Termin i czas trwania webinaru

 • Data: 11 października 2023 r.
 • Czas trwania: 09:00 do 10:30

Prowadzący webinar

Webinar poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

 • radca prawny;
 • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
 • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
 • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
 • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy i prawa pracy w instytucjach kultury,
 • właścicielka kancelarii prawnej zajmującej się doradztwem prawnym dla instytucji kultury.

Cel webinaru

Celem webinaru jest zapoznanie Państwa z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawy o działalności kulturalnej dotyczących okresów rozliczeniowych i systemów czasu pracy oraz odpowiedź na najczęściej nurtujące pytania z tego zakresu.

Program webinaru

 1. Jaki okres rozliczeniowy wybrać i jak go wprowadzić?
 2. Czy można mieć kilka rodzajów okresów rozliczeniowych w jednej instytucji kultury?
 3. Co to jest system czasu pracy i jak się go wprowadza w instytucji kultury?
 4. System podstawowego czasu pracy. Dlaczego nie jest on tak idealny jak się nam wydaje?
 5. System równoważnego czasu pracy.
 6. Zadaniowy system czasu pracy.
 7. Przerywany system czasu pracy a przerywany czas pracy.
 8. Jak rozwiązać problemy wynikające ze stosowania przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i normy przeciętnie 40-godzinnego tygodnia pracy jak pracuje się dużo?
 9. Jak w okresie rozliczeniowym rozliczyć normy czasu pracy w poszczególnych systemach czasu pracy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę.
 10. Jak bilansować dni pracy dniami wolnymi od pracy, gdy instytucja kultury pracuje także w soboty lub niedziele?
 11. Jak rozliczać czas pracy pracowników nie pełnoetatowych?

Koszt webinaru

W cenie webinaru (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

 • 90 minut ze specjalistą prawa instytucji kultury oraz prawa pracy,
 • możliwość zadawania pytań w trakcie webinaru w formie czatu oraz w formie audio,
 • materiały stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na webinarze wysyłane mailem,
 • certyfikat dla każdego uczestnika wysyłany mailem.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 239 zł zapłacą Państwo 209 zł netto za uczestnika webinaru.

Biorące udział w webinarze instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Wystarczy wypełnić i odesłać załączone do wiadomości e-mail oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Za webinar wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu wydarzenia.

Webinar odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

 1. Do korzystania z webinaru potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu, z kamerką internetową oraz zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego.
 2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
 3. Udział w webinarze nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
 4. Przed webinarem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w webinarze. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (zalecamy, aby to była nazwa instytucji kultury, którą Państwo reprezentują) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest także przycisk umożliwiający sprawdzenie połączenia internetowego i sprzętu uczestnika oraz wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
 5. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas webinaru i wylogowania uczestników niezgłoszonych na webinar albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania