W dniach 16-17 grudnia br. w budynku Campus Warsaw przy ul. Ząbkowskiej 33C w Warszawie odbędzie się konferencja „Po co nam muzea dla dzieci?”. Projekt otrzymał Patronat Honorowy Narodowego Centrum Kultury.

Wielkim popularyzatorem muzeów dla dzieci — ogromnych centrów sztuki — są Stany Zjednoczone. W ostatnich latach powstają jednak one dosłownie na całym świecie. Warszawa nie posiada niestety jeszcze centrum sztuki przeznaczonego dla dzieci na miarę zachodnich instytucji kulturalnych. Dlatego tak ważne są wszystkie tego typu inicjatywy.

Konferencja „Po co nam muzea dla dzieci” poświęcona jest zagadnieniom związanym z prowadzeniem tego typu placówek, edukacją dziecięcą, wprowadzeniem dziecka w świat szeroko rozumianej kultury i sztuki.

W trakcie dwudniowej konferencji zaproszeni na konferencje goście będą mówili m.in. o kulturze jako polu tworzenia i dialogu, o roli animatorów, podmiotów prywatnych, instytucji na rzecz kultury skierowanej do młodych. W trakcie trwania konferencji usłyszymy także prezentacje dobrych praktyk, kreacji twórczych z dziećmi, w różnych dyscyplinach sztuki i w różnorodnym środowisku. Zostanie także podjęty temat muzeów dla dzieci jako inteligentnych środowisk. Chodzi tu m.in. o programy, wystawy dla muzeów dla dzieci.

Podczas konferencji gośćmi będą m.in. przedstawicieli Museum of Art & Storytelling z Nowego Jorku, Muzeiko z Sofii czy Villa Zebra z Rotterdamu.