Trwa nabór zgłoszeń do półrocznych zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Kurs Kreatywnego Pisania jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie.
W ramach Kursu Kreatywnego Pisania odbędą się weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania.
Do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotuje uczestników 21 i 22 kwietnia Sylwia Chutnik. O przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja natomiast w świat komiksów i powieści graficznych zabierze uczestników Artur Wabik, artysta, kurator i wydawca komiksów. Z kolei 16 czerwca odbędzie się spotkanie z młodzieżą w wieku 13–17 lat, która wspólnie z reporterką „Tygodnika Powszechnego”, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.
Na uczestników czeka także Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym „Dwutygodnik”, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca, i obejmie dziewięć sobotnich spotkań. Pod opieką Zofii Król i Macieja Jakubowiaka uczestnicy spróbują sił w publicystyce czy blogowaniu, będą pracować nad swoimi tekstami.
Kurs Kreatywnego Pisania to także cykle spotkań i dyskusji otwartych poświęcone rynkowi wydawniczemu. W ramach inicjatywy odbędą się m.in. „Spotkania z redaktorami”, czyli rozmowy z redaktorami pracującymi w wydawnictwach oraz seria spotkań ze znanymi pisarzami i pisarkami w ramach spotkań „Jak zaczynałem? Jak zaczynałam?”. O początkach swojej kariery literackiej opowie 19 marca Wit Szostak.
Nowością w tym roku jest cykl spotkań Re:debiut, czyli rozmowy o najgłośniejszych polskich debiutach. Wraz z zaproszonymi gośćmi uczestnicy będą dyskutować o tym, jak potoczyły się kariery wybranych autorów oraz jakie trendy i strategie promocyjne zadecydowały o ich sukcesie.
Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wysłać CV oraz recenzję jednego z następujących tytułów: Miłość Ignacego Karpowicza; Ruiny i zgliszcza Wellsa Towera albo Po trochu Weroniki Gogoli na adres pisz@miastoliteratury.pl.
Na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść, czeka także kurs online.