Trwa polski program kulturalny w Korei Południowej, którego organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza. Inicjatywę zorganizowano w ramach jubileuszowej 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei.
Wydarzenia w ramach programu odbywają się w pięciu miastach w Korei Południowej i potrwają do stycznia 2025 r. Polscy artyści zaprezentują różnorodne projekty z takich dziedzin jak film, muzyka czy sztuki wizualne. Na uczestników czeka m.in. premierowa wystawa w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale, pierwszy w historii przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei czy kilkadziesiąt projekcji filmowych oraz dziesięć koncertów.
Do 1 grudnia potrwa Polski Pawilon na 15. Gwangju Biennale. W jego ramach można oglądać wystawę „Przyjemności katastematyczne”, przygotowaną przez kuratora sztuki nowych mediów Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO.
Jeszcze tylko do 6 października będzie można wziąć udział w VI edycji Polskiego Festiwalu Filmowego w Seulu. Pokazane zostaną obrazy Agnieszki Holland, Jagody Szelc, Małgorzaty Szumowskiej, Anny Kazejak, Agnieszki Smoczyńskiej oraz Anny Zameckiej. Planowane są także spotkania z gośćmi specjalnymi, którzy opowiedzą o narracji kobiet w świecie kina.
18 października rozpocznie się z kolei Seoul International Music Festival. Koncert z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Arto Norasa oraz polskich muzyków otworzy ów festiwal. W programie znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Krzysztofa Pendereckiego. Od 18 do 20 października organizator zaprasza na największy plenerowy festiwal jazzowy w Korei — Jarasum Jazz Festival. W wydarzeniu udział wezmą Leszek Możdżer, Immortal Onion z Michałem Janem, Kinga Głyk z zespołem oraz zespół Błoto.
W ramach obchodów odbędą się dwa koncerty Sinfonii Varsovii, polskiej orkiestry symfonicznej. Pierwszy koncert odbędzie się 26 listopada w Daegu na Festiwalu World Orchestra Series. Dzień później muzycy wystąpią w Seoul Arts Center. W programach znajdą się m.in. utwory „Mała suita” Witolda Lutosławskiego, „Rapsodia litewska op.11” Mieczysława Karłowicza i „Orawa” Wojciecha Kilara.
W tym roku po raz pierwszy w Korei odbędzie się także przegląd polskiej animacji i sztuki wideo. Filmy zostaną zaprezentowane w pięciu piątkowo-sobotnich blokach:
Projekcje uzupełnią komentarze kuratorów oraz spotkania z twórcami.