W instytucji kultury stosuje się system równoważnego czasu pracy i nie działa zakładowa organizacja związkowa.
Na podstawie którego z przepisów należy wprowadzić 3-miesięczny okres rozliczeniowy: art. 26b ust. 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) czy art. 150 § 2 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?
Instytucja kultury powinna skorzystać z regulacji zawartych w swojej ustawie branżowej, a więc art. 26b ust. 1 ustawy o działalności kulturalnej.
Z art. 135 ust. 1 i 2 kp wynika, że okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy wynosi jeden miesiąc, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przedłużony, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy.
Natomiast zgodnie z 26b ust. 1 ustawy o działalności kulturalnej okres rozliczeniowy w każdym systemie czasu pracy w instytucji kultury może, z uzasadnionych przyczyn dotyczących organizacji pracy oraz pod warunkiem przestrzegania ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, zostać przedłużony do 12 miesięcy.
Jeśli w instytucji kultury nie działa zakładowa organizacja związkowa, powinno to nastąpić poprzez zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikami w trybie przyjętym w danej instytucji kultury po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
Przedłużenie okresu rozliczeniowego nawet do 12 miesięcy w równoważnym systemie czasu pracy możliwe jest także na podstawie art. 150 § 3 i 4 kp, ale instytucja powinna posługiwać się w tym zakresie własną ustawą jako przepisami szczególnymi w stosunku do zasad określonych w kp.