Wolne Lektury, projekt fundacji Nowoczesna Polska, rozpoczyna realizację nowej inicjatywy „Wolne Lektury — filozofia, poezja, ochrona dziedzictwa”. Do końca 2018 r. w zasobach biblioteki pojawią się kolejne pozycje współczesnej poezji oraz dzieła filozoficzne.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa działająca od 2007 r., której zasoby dostępne są za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5508 utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Projekt „Wolne Lektury — filozofia, poezja, ochrona dziedzictwa” jest kontynuacją dotychczasowych działań podejmowanych przez fundację i polega na wykupie praw autorskich do trzech współczesnych książek poetyckich i udostępnieniu ich w kolekcji Wiersz wolny oraz równoległej rozbudowie Biblioteczki filozoficznej o cztery dzieła znajdujące się już w domenie publicznej.

Wiersz wolny to kolekcja, w której znalazły się książki poetyckie polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku literackim. Wszystkie zostały udostępnione na wolnej licencji, która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu.

Biblioteczka filozoficzna powiększy się natomiast o kolejne dzieła najważniejszych filozofów, do których wygasły już majątkowe prawa autorskie, dzięki czemu znalazły się one w domenie publicznej.

Wszystkie zasoby udostępnione w ramach projektu będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej dostępnej na system Android.