2 listopada startuje III edycja projektu „Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Czytaj PL”. Pomysłodawcą inicjatywy jest Instytut Książki. Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” do szkół średnich na terenie całego kraju trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona czytelnicy na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek.

Nadrzędnym celem inicjatywy jest zaangażowanie uczniów do promocji czytelnictwa wśród swoich rówieśników. Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma za zadanie popularyzację różnych form książki elektronicznej kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Organizator w ramach akcji poszukuje aż 1500 ambasadorów — uczniów szkół średnich, którzy otrzymają darmową koszulkę z kodem dającym dostęp do e-booków i dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich kolegów.

Aby wziąć udział w akcji, uczniowie mogą zgłosić się za pomocą formularza dostępnego na stronie kampanii „Czytaj PL”.

Ogólnopolska akcja „Czytaj PL”, w ramach której odbywa się projekt „Upoluj swoją książkę” w 2018 r. była obecna w 25 miastach Polski, w tym w 1000 szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. „Czytaj PL” to jeden z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe.