Trwa nabór zgłoszeń na ambasadorów czytelnictwa w ramach organizowanej co roku akcji Czytaj PL. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja Czytaj PL jest realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Czytaj PL to inicjatywa umożliwiająca uzyskanie na miesiąc darmowego dostępu do najgorętszych bestsellerów w wersji e-bookowej i audiobookowej.

W 2017 r. akcja jest obecna w 22 miastach Polski, a także w 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz pierwszy akcja przekracza trafiła do 10 Miast Literatury UNESCO na całym świecie.

Aby wziąć w akcji udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie pozycje, jak Korona śniegu i krwi Elżbiety Cherezińskiej, Shantaram Gregory’ego Davida Robertsa, Księżniczka z lodu Camilli Läckberg, Miasto Archipelag Filipa Springera, Sekretne życie drzew Petera Wohllebena czy Wstydź się! Jona Ronsona.

Kody QR będą dostępne także na koszulkach, uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach akcji „Upoluj swoją książkę” organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Aby promować czytelnictwo, otrzymać darmową koszulkę i zawalczyć w konkursie, wystarczy, aby uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uzupełnili formularz na stronie ambasador.czytajpl.pl.

Osoby, które zostaną ambasadorami akcji, nie tylko otrzymają darmowe koszulki, ale będą mogły także wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą najnowszej generacji smartfony pełne e-booków.