W 2023 r. instytucja kultury otrzymała od organizatora mienie wydzielone, na które składały się środki trwałe o wartości początkowej powyżej 10 000 zł podlegające amortyzacji, w tym budynek, oraz składniki o wartości poniżej 10 000 zł, które zgodnie z polityką rachunkowości instytucji kultury amortyzowane są jednorazowo. Na początku 2024 r. po kontroli organizatora okazało się, że otrzymane wcześniej mienie wydzielone instytucja musi mu zwrócić.
W jaki sposób zaksięgować zwrot mienia do organizatora?
Zwrot mienia nie był spowodowany błędem instytucji kultury, a zatem powinna go ująć w księgach 2024 r., czyli w chwili otrzymania informacji o nieprawidłowości.
Przyjęcie mienia wydzielonego zwiększa wartość funduszu instytucji kultury (art. 29 ust. 2 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej), a zatem instytucja kultury ujmuje je w księgach rachunkowych za pośrednictwem konta 800 „Fundusz instytucji kultury”. Zwrot środków trwałych zaliczonych do mienia wydzielonego instytucja kultury ujmie w księgach rachunkowych — w zależności od tego, czy były amortyzowane w czasie, czy jednorazowo — zapisami:
Ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. Dz.U. z 24 stycznia 2024 r. poz. 87)