Sprawozdanie finansowe instytucji podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Po zatwierdzeniu sprawozdania za 2023 r. wykryto błąd, który uznano za istotny. Instytucja zawyżyła koszty podatku od nieruchomości, a w wyniku złożonych korekt otrzymała zwrot nadpłaconej kwoty.
W których pozycjach części A rachunku przepływów pieniężnych (metoda pośrednia) wykazać „Zysk z lat ubiegłych” ujęty w pasywach bilansu w poz. A.VI i w zestawieniu zmian w kapitale własnym w poz. 5.3 „Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu”?
Zysk (strata) netto w rachunku przepływów pieniężnych wynika z danych zaprezentowanych w rachunku zysków i strat w danym roku.
Korekty błędów istotnych dotyczących poprzednich lat obrotowych księguje się za pośrednictwem konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego” i wykazuje w sprawozdaniu finansowym jako zysk lub stratę z lat ubiegłych (art. 54 ust. 3 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).
A zatem korekta ta nie wpływa na zysk lub stratę netto roku bieżącego i nie jest wykazywana w rachunku zysków i strat za ten rok. W rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się zysk lub stratę z rachunku zysków i strat.
W rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią podatek od nieruchomości pozostanie w wyniku finansowym, nie wpływa tym samym na wartość przepływów pieniężnych. Metoda pośrednia polega na tym, że wynik finansowy netto roku obrotowego koryguje się w szczególności o pozycje, które nie znajdują odzwierciedlenia w rachunku zysków i strat, a zwiększają wartość aktywów w bilansie.
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 16 stycznia 2023 r. poz. 120; ost. zm. Dz.U. z 17 grudnia 2024 r. poz. 1863)