Pytanie

Instytucja kultury otrzymała dotację z MKiDN na:

  • nagranie materiału filmowego ze ścieżką dźwiękową,
  • stworzenie audiodeskrypcji do konkretnej wystawy.

Koszty poniesione na realizację zadania przekraczają 3500 zł.
Jak zaksięgować otrzymanie dotacji?
Czy sfinansowany nią wytworzony film oraz audiodeskrypcję należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych, czy do usług?

Dotacje celowe ewidencjonuje się w księgach rachunkowych na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Wyjaśnienie

Wartości niematerialne i prawne to (art. 3 ust. 1 pkt 14 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości) nabyte przez instytucję kultury, zaliczane do aktywów trwałych prawa majątkowe (prawa do filmu, prawa do oprogramowania komputerowego czy projektów):

  • nadające się do gospodarczego wykorzystania,
  • przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok,
  • przeznaczone do używania na jej potrzeby.

Zatem instytucja kultury, zakupując nagranie filmu oraz nabywając audiodeskrypcję, może je zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych.

Przy czym trzeba zwrócić uwagę na zapisy w polityce rachunkowości, gdyż to ona określa wartość początkową, od której instytucja kultury amortyzuje wartości niematerialne i prawne w czasie lub jednorazowo.

Instytucje kultury najczęściej przyjmują wartość określoną w Ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli 10 000 zł, jednak może to być inna kwota.

Dotacja, którą otrzymała instytucja kultury, jest dotacją celową, a zatem należy ją początkowo zaksięgować na koncie 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, a po przyjęciu do używania wartości niematerialnej i prawnej (o ile zakupione film i audiodeskrypcję do wystawy do takich zaliczy).

Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych (art. 41 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Podstawa prawna

  • Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 1 lutego 2021 r. poz. 217; ost. zm. Dz.U. z 23 listopada 2021 r. poz. 2106)
  • Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 4 października 2021 r. poz. 1800; ost. zm. Dz.U. z 27 grudnia 2021 r. poz. 2427)