10 czerwca br. startuje Big Book Festival, którego organizatorem jest fundacja „Kultura nie boli”. BBF to międzynarodowe święto czytania, które organizowane jest od 2013 r. w Warszawie. Partnerami festiwalu są m.in. Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council oraz po raz pierwszy w tym roku sieć księgarń Matras. Wstęp na Big Book Festival jest bezpłatny.

W 4. edycji festiwalu odbędzie się ponad 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i zagranicy. Na trzy dni grupa projektowa „Centrala” stworzy scenografię przenoszącą uczestników w świat literacki. Działać będzie m.in. otwarta czytelnia, Big Book Radio — tzw. pierwsze radio literackie i mobilna stacja kulinarna.

Festiwal 10 czerwca rozpocznie multimedialny eksperyment teatralny na motywach „Hamleta” Williama Szekspira. W plenerowym wydarzeniu weźmie udział ponad dwudziestu aktorów oraz muzyków. Kolejne dni festiwalu tj. 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy z udziałem gości, m.in. Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego czy Justyny Kopińskiej.

Gwiazdami Big Book Festival będą także autorzy z różnych stron świata m.in. z Nowej Fundlandii, z Indii, z Argentyny. Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra.

W czasie festiwalu będzie można wziąć udział również w teleturnieju niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Zabawę poprowadzą prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.

Festiwal odbędzie się w Pałacu Szustra i w Parku Morskie Oko.