Już 11 grudnia br. poznamy zwycięzcę czwartej edycji Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Tuwima, która organizowana jest w ramach Festiwalu Plus Literatury. Nagrodę przyznaje Dom Literatury w Łodzi. Na laureata inicjatywy czeka 50 000 zł i zaprojektowana przez Zofię Lisiewicz statuetka.

Nagroda im. Tuwima przyznawana zostanie po raz pierwszy za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która w istotny sposób wpływa na poziom świadomości wspólnoty społecznej, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych. Do tej pory nagroda była wręczana twórcy za całokształt jego twórczości. Po raz pierwszy w konkursie zostanie przyznana zostanie także nagroda publiczności.

W tym roku laureat konkursu po przez swój dorobek artystyczny musi „otwierać nowe obszary dialogu” oraz charakteryzować się „ambicją zmieniania rzeczywistości oraz wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

Gala Nagrody im. Tuwima będzie jednym z wydarzeń Festiwalu Puls Literatury, organizowanego od 3 do 16 grudnia br. w Łodzi. W jego programie znalazły się spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach oraz koncerty. Puls Literatury to również rozstrzygnięcia konkursów literackich i translatorskich, m.in. na dramat współczesny, prozę poetycką, tekst krytycznoliteracki czy Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina. Gośćmi Festiwalu będą m.in. Jarosław Mikołajewski, Wojciech Kuczok, Tomasz Lipiński, Jakub Kornhauser.