Fundacja Micheletti wraz z Fundacją European Muzeum Academy po raz 19. wyłoni zwycięzcę prestiżowej nagrody The Luigi Micheletti Award. W konkursie mogą startować muzea dokumentujące historię XX wieku zarówno specjalizujące się w aspektach społecznych, politycznych jak również w dziedzinie militarnej, muzea nauki, techniki i przemysłu, a także centra nauki oraz ekomuzea. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 września br.

Nagrodę tę ustanowiono w 1996 r. a jej twórcami są włoska fundacja Micheletti oraz dziennikarz i założyciel European Museum of the Year Award Kenneth Hudson. Miała ona na celu wyróżnienie najlepszych innowacyjnych muzeów znajdujących się na Starym Kontynencie. Od samego początku konkurs ten cieszy się ogromny zainteresowaniem, co rokrocznie potwierdza liczba i jakoś uczestników.

Pierwszym laureatem The Luigi Micheletti Award była edukacyjna instytucja DASA w Dortmundzie, natomiast w 2013 r. nagroda ta powędrowała do Muzeum Historii Wojskowej w Dreźnie. Pomysłodawcy konkursu szczycą się tym iż, kryteria ich oceny skoncentrowane są na tych aspektach, które przyczyniają się w sposób najbardziej bezpośredni do przyciągania i zaspokajania gości.

Konkurs ten skierowany jest głównie do muzeów zajmujących się historią współczesną, przemysłem oraz szeroko pojętą nauką. Od trzech lat nagroda jest przyznawana we współpracy z holenderską fundacją European Muzeum Academy. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie fundacji.

Więcej informacji dotyczących The Luigi Micheletti Award 2015 znajduje się na stronach Fundacji Micheletti oraz European Muzeum Academy.