24 i 25 września br. w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się druga edycja konferencji Digital Cultures, poświęconej kulturze cyfrowej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. W ramach inicjatywy przewidziane są warsztaty, na które wstęp jest wolny.

Celem konferencji Digital Cultures jest przyjrzenie się tym nowym hybrydycznym językom poprzez konkretne projekty i strategie twórcze.

Konferencja ma ułatwić polskim twórcom i instytucjom nawiązywanie nowych, międzynarodowych kontaktów. W tym roku organizator spodziewa się około 30 gości z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji. Uczestnicy będą też mogli poznać nowych partnerów z Czech, Bułgarii, Słowenii i Gruzji. Organizatorzy umożliwią indywidualne konsultacje z wybranymi gośćmi w formule stolików eksperckich oraz nieformalnych spotkań.

W tym roku do Polski zostali zaproszeni twórcy cyfrowi, badający relacje pomiędzy dźwiękiem, wirtualną rzeczywistością, teatrem a grami komputerowymi. Swoje projekty zaprezentują producenci radiowi, tacy jak Eleanor McDowall z Radio Atlas i Falling Tree Productions oraz wielokrotnie nagrodzona Cathy Fitzgerald. Wystąpi też reżyser teatralny z New York University David Gochfeld i projektanci gier — Yoan Fanise oraz firma Tale of Tales. Pokazane zostaną cyfrowe archiwa ożywające dzięki projektom takim jak Homo Machina studia Daarjening czy Projekt Upiór realizowany dla Instytutu Adama Mickiewicza na podstawie zdigitalizowanych zbiorów polskich bibliotek.

Dla uczestników przewidziano serię otwartych warsztatów dotyczących wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w projektach teatralnych, tworzenia podcastów od podstaw czy budowania opowieści za pomocą Instagrama.