Do 8 maja br. trwa nabór wniosków do programu wydawniczego realizowanego przez Institut Français. Projekt skierowany jest do polskich wydawców i ma na celu upowszechnianie i promocję literatury francuskiej za granicą.

Przedstawiciele wydawnictw mogą starać się o dotacje na wypłaty zaliczki za licencję na wydanie przekładu książki francuskojęzycznej na język polski. Każdy wydawca może zgłosić jeden tytuł.

Nadrzędnym kryterium wyboru pozycji, będzie przede wszystkim, ustalenie takich wydań, które przyczyniły się do rozwoju i znaczenia myśli francuskiej na świecie. Wydawcy powinni również zobowiązać się do rozpowszechniania książek oraz wykazać swoje długotrwałe zaangażowanie w popularyzację tłumaczeń i promowanie autorów francuskich z różnych dziedzin literatury. Mowa tu o przedstawicielach literatury pięknej, nauk społecznych, literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz komiksów czy publikacji akademickich i naukowych.

Wnioski należy przesłać drogą mailową na adres: frederic.constant@institutfrancais.pl oraz stage.biblio@institutfrancais.pl. Powinny one zawierać kopię umowy podpisanej z wydawcą francuskim, CV tłumacza z listą dotychczasowych przekładów oraz budżet publikacji.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej Institut Français Pologne.