Tylko do 13 marca br. biblioteki mają czas, aby zamówić bezpłatne oprogramowanie firmy Microsoft do swoich placówek. Akcję realizuje Fundacja Techsoup Global w ramach Programu Darowizn Oprogramowania Microsoft i jest ona przeznaczona dla bibliotek publicznych z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejscowości do 20 000 mieszkańców. Aby wziąć udział w akcji, biblioteka musi uczestniczyć w jednym z następujących projektów: Programie Rozwoju Bibliotek, RozPRACUJ to z biblioteką lub O finansach w bibliotece.

Nadrzędnym zadaniem inicjatywy jest stworzenie bibliotekom publicznym technologicznych możliwości rozwoju oraz przyczynienie się do poprawy jakości życia ludzi i kształcenia się społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy.

Oprogramowanie firmy Microsoft, które można zamówić poprzez internetowy formularz, przeznaczone jest na komputery stacjonarne i laptopy, które służą do publicznego dostępu do Internetu w bibliotekach. Oferta obejmuje różne wersje systemu operacyjnego Windows 7, Windows 8.1 oraz pakietu Office 2013.

Biblioteki mają dwie możliwości:

  • zamówić pełną wersję na komputer, na którym wcześniej nie było żadnego systemu operacyjnego, albo
  • zgłosić zapotrzebowanie na tzw. upgrade. Dzięki temu można zaktualizować starszą wersję systemu Windows. Biblioteka musi jednak w takim przypadku posiadać pełną licencję na już wcześniej zainstalowany system Windows.

Biblioteki spełniające wymogi mogą składać zapotrzebowanie na oprogramowanie Microsoft poprzez formularz dostępny w Wirtualnym Segregatorze na stronie www.biblioteki.org w zakładce „Sprzęt i oprogramowanie”.

W ciągu kilku tygodni od zamówienia na podany w formularzu adres e-mail firma Microsoft prześle wiadomość z instrukcjami. Postępując zgodnie z nimi należy zarejestrować się w serwisie VLSC z użyciem adresu e-mail podanego przy zamawianiu oprogramowania Microsoft. W serwisie VLSC można uzyskać wersje instalacyjne oprogramowania oraz klucze licencyjne niezbędne do zainstalowania oprogramowania.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, można uzyskać drogą mailową, pisząc na adres biblioteka@talex.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod numer (61) 827 54 56.