W styczniu 2013 r. w wyniku rozliczenia dotacji podmiotowej okazało się, że jej część należy zwrócić organizatorowi. Dotację do zwrotu instytucja przekazała na konto organizatora. W księgach rachunkowych 2013 r. nie ujęto jednak rozliczenia tej dotacji.
Korekta błędu za rok poprzedni nie pomniejszy dotacji podmiotowej za ten rok.
Błąd, o którym mowa w pytaniu, ujawniono już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2013 r. Jeżeli zdarzenie to ma istotny wpływ na to sprawozdanie, to jego skutki instytucja kultury musi ująć w księgach rachunkowych 2014 r. (art. 54 ust. 2 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości). Gdy błąd jest istotny, czyli powoduje, że nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za przedstawiające jasny i rzetelny obraz instytucji kultury, to kwotę korekty należy ująć na koncie 820 „Rozliczenie wyniku finansowego” (art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Prawdopodobnie przelew środków do organizatora ujęto zapisem:
Stąd na koniec roku pozostało nierozliczone konto 225 „Rozliczenie z tytułu dotacji”.
W przypadku gdy instytucja kultury uznała błąd za istotny, do ksiąg wprowadza zapis:
Kwotę ujętą na koncie 820 wykazuje się w bilansie w pasywach w pozycji A.VII. „Zysk (strata) z lat ubiegłych”.
Korekta błędu popełnionego w poprzednim roku obrotowym, który instytucja uzna za nieistotny, wpływa bezpośrednio na wynik finansowy i w księgach rachunkowych ujmuje się go na zasadach ogólnych. Przy czym, jeśli dotyczył on kosztów lub przychodów działalności operacyjnej, w roku ujawnienia należy ująć go w pozostałe koszty lub przychody operacyjne.
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 11 marca 2013 r. poz. 330; ost. zm. Dz.U. z 5 stycznia 2015 r. poz. 4).