Cztery polskie placówki znalazły się w gronie 39 kandydatów nominowanych do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku 2019, której organizatorem jest Europejskie Forum Muzeów. Finał konkursu odbędzie się w maju w Sarajewie.

Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 r. przez Europejskie Forum Muzeów. Nadrzędnym celem inicjatywy jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. Nagroda EMYA ma za zadanie również wspieranie roli muzeów jako instytucji publicznych, wzmacnianie wzajemnej współpracy i wymiany idei. EMYA promuje także wartości obywatelskie i demokratyczne oraz prawa człowieka, przenikanie się kultur ponad politycznymi i społecznymi barierami, oraz zrównoważony rozwoju. Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Cztery polskie muzea, które zostały nominowane do EMYA 2019 to Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej — oddział Muzeum Warszawy, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej — oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza — oddział Zakładu Narodowego Ossolińskich Ossolineum we Wrocławiu oraz Centrum Przełomy — oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Laureatem Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku 2018 zostało DESIGN MUSEUM w Londynie.