Do 30 października br. trwa nabór do konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa na opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół dotyczących zagadnień dziedzictwa kulturowego. Inicjatywa organizowana jest w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”. Na laureatów czekają gratyfikacje finansowe.

Nadrzędnym celem konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa na materiały edukacyjne dla szkół jest promocja upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości, a także kreowanie w młodym pokoleniu przekonania o znaczeniu dziedzictwa kulturowego.

Konkurs skierowany jest do nauczycieli, edukatorów, studentów a także rodziców.

Zadaniem uczestników inicjatywy jest opracowanie materiałów edukacyjnych przeznaczonych do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą podczas zajęć dydaktycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych, a także w liceach, technikach, szkołach branżowych i policealnych.

Prace konkursowe powinny zawierać scenariusz lekcji wraz z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi. Każdy scenariusz powinien być sporządzony według konkretnego schematu zawierającego informacje na temat m.in.: grupy wiekowej, do której jest skierowany; przedmiotu, którego dotyczy; tematu zajęć; przewidywanego czasu trwania lekcji; wykorzystanych w scenariuszu metod nauczania, środków dydaktycznych i pomocy multimedialnych.

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy przesłać formularz zgłoszeniowy na adres edu@nid.pl lub dostarczyć wraz ze scenariuszem na adres siedziby Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Spośród nadesłanych prac jury wybierze maksymalnie 10 najlepszych scenariuszy lekcji. Laureat każdej zwycięskiej pracy otrzyma 5000 zł.