Do 31 stycznia br. trwa nabór zgłoszeń do XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Nagroda Literacka GDYNIA”. Nagroda przyznawana jest dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka oraz przekład na język polski. Organizatorem inicjatywy jest prezydent miasta Gdynia, Wojciech Szczurek.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 r. w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury.

Książki zgłaszane do konkursu muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2018 r. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 000 zł.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim.

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy zgłosić kandydata do nagrody za pośrednictwem p. Natalii Gromow z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, ul. Świętojańska 141-143, 81-401 Gdynia, tel. (58) 622 73 55, bądź drogą mailową na adres sekretariat@bibliotekagdynia.pl.

Finał konkursu odbędzie się we wrześniu 2019 r.