Rusza projekt Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, którego inicjatorami są Instytut Książki oraz Polska Izba Książki. Zestaw danych, które zawierać ma OBK, opracował zespół ekspertów wraz z księgarzami i programistami.

Celem tej inicjatywy jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego. Portal ten ma za zadanie informować m.in. o lokalizacji czy profilu danej księgarni. Zgromadzone w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń dane pozwolą jednocześnie na systematyczne badanie rynku księgarskiego, aby w rzetelny i wiarygodny sposób zaprezentować go klientom. Bardzo istotnym celem projektu jest także zwrócenie uwagi na rolę tradycyjnych księgarń w promocji czytelnictwa i ukazanie ich jako najważniejszych miejsc spotkań z literaturą.

W ramach projektu została także przygotowana specjalna ankieta, która ma na celu ustalenie m.in., ile funkcjonuje obecnie na rynku księgarń, jak wygląda zatrudnienie w tych miejscach oraz jakie są potrzeby i oczekiwania klientów. Wszelkie dane zgromadzone w tej ankiecie są poufne, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Ogólnodostępne będą jedynie dane teleadresowe, informacje dotyczące lokalizacji, rodzaju księgarni, jej asortymentu czy liczby organizowanych wydarzeń i działań promocyjnych.

Aby wziąć udział w ankiecie, należy kontaktować się telefonicznie p. Ewą Tenderenda-Ożóg z Biblioteki Analiz pod numerem telefonu 22 828 36 31, bądź drogą mailową na adres ewa@rynek-ksiazki.pl.