Tylko do 30 listopada br. trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Organizatorem inicjatywy jest Wrocławski Instytut Kultury.

Wrocławski Program Wydawniczy został powołany w 2016 r. jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Jego nadrzędnym celem jest wsparcie wydawców reprezentujących autorów bądź podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.

Inicjatywa prowadzona jest dla dwóch kategorii projektów wydawniczych: Książki i Czasopisma. Udział w niej mogą wziąć podmioty prowadzące działalność́ wydawniczą oraz organizacje pozarządowe.

Kategoria Książki ma na celu wspieranie wartościowej literatury, promującej uniwersalne wartości. Elementami branymi pod uwagę przy ocenie projektów są walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora lub podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Ważnym kryterium jest również doświadczenie wydawców, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowych technologii, np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków.

Do programu w kategorii Książki, mogą̨ być́ zgłaszane projekty wydawnicze dotyczące publikacji utworów w języku polskim w formie drukowanej z zakresu:

  • literatury nauk humanistycznych,
  • literatury pięknej,
  • publicystyki o tematyce kultury i sztuki

oraz literatury zagranicznej w tłumaczeniu na język polski.

Celem kategorii Czasopisma jest wspieranie periodyków o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny. Program ma także za zadanie promowanie zarówno czasopism o wieloletnim dorobku, jak i tych, które rozwinęły się dopiero w ostatnich latach. Ocenie będą podlegały m.in.: różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę czy opiniotwórczość tytułu. Jury będzie brało pod uwagę również jakość graficzną i edytorską czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji czy założenia budżetowe projektu.

Do programu w kategorii Czasopisma, mogą być zgłaszane projekty wydawnicze takie jak:

  • czasopisma kulturalno-artystyczne,
  • czasopisma funkcjonujące na rynku wydawniczym w formie druku,

które w okresie dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku, wydano w co najmniej w dwóch numerach.

Podczas poprzedniej edycji inicjatywy wsparcie uzyskało 14 projektów książek i czasopism, których wydanie dofinansowano na prawie 300 000 zł.

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wniosek wraz z dokumentami przesłać drogą elektroniczną w sposób opisany na stronie programu.