5 września br. rusza XIV edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach Helios. W ramach inicjatywy obejrzysz najnowsze, polskie filmy w każdy czwartek za jedyne 10 zł. Seanse można oglądać o 13:00 i 18:00. Organizatorem inicjatywy jest Narodowe Centrum Kultury.

5 września, pierwszego dnia akcji na miłośników kina czeka film „Ja teraz kłamię” w reżyserii Pawła Borowskiego z Mają Ostaszewską, Pauliną Walendziak oraz Rafałem Maćkowiakiem, wcielających się w rolę trójki celebrytów biorących udział w kontrowersyjnym show telewizyjnym.

W ramach inicjatywy w kinach w całej Polsce będzie można obejrzeć także film pt. „Kto napisze naszą historię” o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Dokument przybliża losy Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. We wrześniowe wieczory będzie można również zobaczyć film dokumentalny „Maksymiuk. Koncert na dwoje”. Jest to opowieść o Jerzym Maksymiuku, dyrygencie, pianiście i kompozytorze. Wrzesień zakończy seans „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha. Główną rolę gra w nim Krystyna Janda. Aktorka wciela się w nagrodzoną Noblem poetkę Marię Linde.

Interesującą propozycją na jesienne wieczory jest także psychologiczny dramat Magdaleny Łazarkiewicz „Powrót”, z debiutującą na dużym ekranie Sandrą Drzymalską. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach i porusza problem wykluczenia przez najbliższych.

Dla fanów sportowych wrażeń organizator zaproponował film Konrada Maxymiliana „Fighter”, opowiadający o zawodniku MMA.

A na młodszych widzów i ich rodziców czeka nie lada gratka. Film „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” o dwójce dzieci, które sprowadzają rockandrollowego uciekiniera z innego wymiaru.

Kinomaniacy będą mogli również zobaczyć takie perełki jak historyczny dramat „Kamerdyner”, widowiskowy „Kurier”, wciągająca „Fuga” oraz poruszający kryminał „Ciemno, prawie noc”. W repertuarze pojawiają się również znane z poprzedniej edycji komedie „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” i „Całe szczęście” z Romą Gąsiorowską i Piotrem Adamczykiem.

Czas grudniowej, przedświątecznej gorączki umilą komedie romantyczne „Miłość jest wszystkim” w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz „Planeta Singli 3”, którą zakończy XIV edycję Kultury Dostępnej.

Kultura Dostępna w Kinach obecna jest w miastach Bełchatów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jelenia Góra, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Konin, Legnica, Lubin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa oraz Wrocław.