Jeszcze tylko do końca tego miesiąca trwa VI edycja inicjatywy kulturalnej dostępnej w przestrzeni miejskiej „Wiersze w metrze”. Organizatorem wydarzenia jest Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury EUNIC Warszawa. Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Celem projektu Wiersze w metrze jest popularyzacja twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie wszystkim osobom podróżującym metrem zapoznania się z poezją — zarówno polską jak i zagraniczną. Istotnym zadaniem projektu jest również oderwanie mieszkańców Warszawy od codzienności i skłonienie ich do refleksji. Dzięki tego typu inicjatywie podróż metrem ma zyskać nowe, poetyckie oblicze. Wiersze będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura. Nie tylko otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, natura miasta czy natura relacji międzyludzkich.

W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy. W tym z Hiszpanii, Cypru, Szwecji oraz Norwegii. Nie zabrakło także naszej rodzimej poezji.

Wyboru poetów i wierszy dokonały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Aby poznać wszystkie wiersze a także ich autorów i tłumaczy, wystarczy odwiedzić stronę www.wierszewmetrze.eu. Nowością tegorocznej edycji projektu jest e-book z wierszami do darmowego pobrania z tej strony.