Podczas Tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie, który odbędzie się od 19 do 25 października, zostanie przyznana po raz pierwszy nagroda jego imienia. Wyróżnienie będzie wręczane co roku w kategorii Proza, a jego najważniejszym celem będzie wspieranie literackich debiutów. Na laureata Nagrody Conrada czeka gratyfikacja pieniężna w wysokości 30 000 zł.

Spośród książek opublikowanych w 2014 r. przez debiutujących pisarzy i zgłoszonych przez wydawców oraz czytelników, jury wybierze pięć pozycji. Ich autorzy spotkają się z miłośnikami literatury podczas festiwalu, a zwycięzca konkursu zostanie wskazany w głosowaniu czytelników.

Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Pod prąd”. Uczestnicy święta literatury będą mieli okazję spotkać się z topowymi pisarzami z polski i zagranicy. Między innymi do stolicy Małopolski zawita amerykański prozaik Jonathan Franzen, pochodzący z Iranu Hooman Majd, dwukrotny zdobywca Nagrody Literackiej Nike Wiesław Myśliwski czy wybitna reportażystka i dziennikarka Hanna Krall.

Fundatorem pierwszej edycji Nagrody Conrada jest miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu Conrada oraz nagrody jego imienia znajdują się na stronie internetowej www.conradfestival.pl.