W przyszłym roku Łódź chce przeznaczyć 5 mln zł na kampanię promującą czytelnictwo. W ramach akcji w ciągu dwóch lat pięć miejskich bibliotek publicznych w Łodzi oraz 80 fili ma połączyć się w jedną placówkę, tworząc jedną z największych sieci bibliotecznych w kraju. Korzystanie z jej zasobów umożliwi Łódzka Karta Biblioteczna. Zaproszenie do korzystania z miejskich bibliotek i założenia takiej karty pozwoli na dotarcie do każdego gospodarstwa domowego w mieście.

Nadrzędnym celem akcji promującej czytelnictwo w Łodzi jest rozbudowa i unowocześnienie sieci miejskich bibliotek oraz ułatwienie mieszkańcom korzystania z nich. Wszyscy mieszkający na stałe lub czasowo będą mogli korzystać z karty bibliotecznej, która będzie ważna we wszystkich placówkach na terenie miasta i pozwoli m.in. na poszukiwanie pożądanej pozycji wydawniczej za pomocą Internetu i aplikacji w telefonie komórkowym.

Od przyszłego roku czytelnicy zyskają także możliwość oddania wypożyczonej książki w dowolnej bibliotece na terenie miasta. W ramach inicjatywy zaplanowano także uruchomienie wrzutomatów, dzięki którym zwroty książek będą możliwe przez całą dobę.

Według danych udostępnionych przez UMŁ, Łódź zajmuje drugie w kraju po Warszawie miejsce pod względem liczby wypożyczeń książek ze zbiorów bibliotecznych i trzecie miejsce pod względem liczby wypożyczeń na 100 mieszkańców. Najwięcej wypożyczeń na 100 mieszkańców w roku 2016 odnotowano w Katowicach.