5 września br. po raz czwarty w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Zainaugurował je przed trzema laty przez ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski. Inicjatywa jest podtrzymywana do dziś. Lekturą tegorocznej edycji będzie jedno z dzieł literackich Bolesława Prusa pt. „Lalka”.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się w 2012 r. od wspólne lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. podczas drugiej odsłony akcji czytano dzieło Aleksandra Fredry, a w 2014 r. w niemal 2000 miejscowości w Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W tym roku postawiono natomiast na powieść społeczno-obyczajową Bolesława Prusa. Do wspólnego czytania organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać losów Stanisława Wokulskiego oraz wszystkich tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie historię jego miłości do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej, na tle XIX w.

Specjalnie na tegoroczną akcję przygotowano 12-odcinkową adaptację Lalki, której autorem jest Bronisław Maj, literaturoznawca i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adaptację można za darmo pobrać ze strony internetowej prezydent.pl.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który również znajduje się na oficjalnej stronie Prezydenta PR.

Pierwszy tysiąc organizatorów, którzy prześlą formularz zgłoszeniowy, otrzyma okolicznościową pieczęć do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach lektury Bolesława Prusa.