Trwa nabór zgłoszeń do piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury dziecięcej „Rabka Festival 2018”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: „Ja — moja Ojczyzna — mój Świat”. Projekt zrealizowany jest w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2018 Instytutu Książki. Organizatorem inicjatywy jest Agencja Promocyjna OKO oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdrój. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Podczas festiwalu odbędzie się 70 wydarzeń literackich: spotkań, warsztatów, szkoleń, gier miejskich, wystaw, spektakli i wieczorów wspólnego czytania.

Rabka Festival to szansa poznania twórców działających w Rabce. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat, ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Gawryluk, Julia Friese, Grzegorz Leszczyński, Eva Lingstrom, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Eliza Piotrowska, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak oraz aktorzy: Anna Seniuk, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski.

Podczas V edycji festiwalu uczestnicy będą dyskutować o tym, co nas kształtuje: o naszych rodzinach, małych lokalnych ojczyznach i ich tradycjach oraz o tym, co nas łączy i o co powinniśmy się troszczyć się w Polsce. Przekonają się, że mając poczucie własnej tożsamości, łatwiej otworzyć się na odmienność i bogactwo kultury innych narodów.

Podczas festiwalu i przez cały lipiec czynne będą wystawy: „Cuda wianki” — z ilustracjami książkowymi Marianny Oklejak w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Wystawa ilustracji książkowych Elżbiety Wasiuczyńskiej w Zakładzie Przyrodoleczniczym oraz „Zaczarowany świat bajek Jerzego Koleckiego” w willi „Warszawa”.

Warsztaty i spotkania dla dzieci organizowane będą przed południem, po południu i wieczorem każdego dnia podczas festiwalu.

Rabka Festival jest laureatem nagród: Książka Roku IBBY 2017 — za upowszechnianie czytelnictwa, Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015 i Kulturowe Wydarzenie Roku 2015.