Pytanie

Instytucja kultury ma dwa punkty biblioteczne.
Jaką umowę-zlecenia należy zawrzeć z osobą prowadzącą punkt biblioteczny — czy podpisywaną co roku, czy też może to być umowa na dłuższy okres?

Umowa-zlecenie może być zawarta na dowolny okres.

Wyjaśnienie

Czas trwania umowy o świadczenie usług, zwanej umową-zleceniem, o której mowa w art. 750 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, nie jest ograniczony. Przepisy nie przewidują ram czasowych takiej umowy.

Oznacza to, że od woli stron zawierających umowę-zlecania zależy, czy będzie to umowa zawarta na krótki czas, np. tydzień, miesiąc, trzy miesiące, czy na dłużej, np. na rok lub nawet na kilka lat.

Jeżeli instytucja kultury zdecyduje się zawrzeć umowę-zlecenie z osobą prowadzącą punkt biblioteczny na kilka lat, warto, aby dobrze przemyśleć umieszczenie w tej umowie zapisów dotyczących możliwości rozwiązania takiej umowy przed upływem okresu, na który została zawarta, z określonym okresem wypowiedzenia, a także w trybie natychmiastowym, na przykład z powodu rażącego naruszenia postanowień umowy.

Podstawa prawna

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 14 sierpnia 2023 r. poz. 1610; ost. zm. Dz.U. z 20 września 2023 r. poz. 1933)