Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu po raz czwarty biorą udział w inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu w listopadzie br. zwiedzający mają szansę za darmo zobaczyć zbiory największych rezydencji królewskich w kraju. Akcja „Darmowy listopad” jest częścią programu „Kultura dostępna”, realizowanego przez MKiDN.

Celem tej przeprowadzanej rokrocznie akcji jest przede wszystkim edukacja kulturalna. Inicjatywa ma za zadanie również ułatwić dostęp do narodowych instytucji kultury oraz spowodować wzrost uczestnictwa w kulturze. Akcja jest adresowana do wszystkich miłośników kultury, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów.

„Darmowy Listopad” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzedniej edycji skorzystało z niego ponad 176 000 zwiedzających. Jak co roku na uczestników akcji czekają atrakcje.

Łazienki Królewskie

W Łazienkach Królewskich bezpłatnie udostępnione będą:

 • Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów
 • Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki

W listopadowe soboty od 19:00 do 23:00 odbywać się będzie „Nocne zwiedzanie” Pałacu na Wyspie, a w niedziele o 12:00 w Pałacu na Wyspie można będzie posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”. W ramach „Darmowego listopada” Łazienki Królewskie przygotowały także 200 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski oferuje bezpłatny wstęp na:

 • Trasę Zamku, Galerię Lanckorońskich
 • multimedialną wystawę „Zniszczenie i odbudowa Zamku” oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej
 • zwiedzanie Pałacu Pod Blachą, a w nim: Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, nową odsłonę wystawy kobierców wschodnich „W stronę Mekki” oraz wystawę „Kawalerowie, dama i Turek. Majolika z Montelupo ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian”
 • pozostałe ekspozycje czasowe: „Szachy w średniowieczu. Średniowiecze w szachach”, Georges de La Tour „U lichwiarza” z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego oraz „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”
 • bezpłatne lekcje muzealne, których tematyka będzie związana z osobą króla Stanisława Augusta, a także dziejami Zamku i jego zbiorów w epoce stanisławowskiej.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie zachęca do obejrzenia:

 • Wystawy czasowej „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, gdzie prezentowana jest wilanowska kolekcja ceramiki — niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki
 • pokazów rekonstruktorskich: Drukarni Królewskiej oraz Polonia Militaria

Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, natomiast dorośli — w spacerach tematycznych.

Zamek Królewski na Wawelu

Na Wawelu oglądać będzie można:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię
 • Wystawy: „Praemiando Incitat. Order Św. Stanisława” oraz Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”, a także „Wawel Zaginiony”

Zamek proponuje bezpłatne lekcje muzealne, których hasłem przewodnim są „Kolekcje Królewskie”.

Szczegółowe informacje dotyczące wystaw oraz zasady dotyczących m.in. rezerwacji wejściówek znajdują się na stronach internetowych poszczególnych muzeów: