18 grudnia 2015 r. uruchomiono wspólny projekt Instytutu Książki i Polskiej Izby Książki — Ogólnopolską Bazę Księgarń (OBK). Jest to darmowa inicjatywa mająca na celu promocję księgarń oraz ukazanie bieżącego stanu rynku księgarskiego i wydawniczego. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa MKiDN.

OBK to baza zawierająca informację o stacjonarnych księgarniach, działających na terenie kraju. Baza obejmuje obecnie dane dotyczące ponad 1000 księgarń. Ich liczba cały czas rośnie. Baza tworzona jest na podstawie zgłoszeń księgarzy. Konto można zarejestrować w tzw. Strefie Księgarzy, znajdującej się na oficjalnej stronie projektu.

Baza dostępna jest pod adresem http://obk.pik.org.pl. Na stronie można sprawdzić m.in. aktualny stan bazy, średnią liczbę księgarń w przeliczeniu na województwa oraz liczbę księgarń wzbogaconych o klubokawiarnie. Inne statystyki będą tworzone cyklicznie i załączane w strefie Raporty.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu można uzyskać drogą elektroniczną, pisząc na adres biuro@pik.org.pl lub ewa@rynek-ksiazki.pl.