Od 5 do 11 sierpnia br. w Szczebrzeszynie odbędzie się VI edycja Festiwalu Literackiego — Stolica Języka Polskiego. W programie festiwalu przewidziano szereg wydarzeń z udziałem twórców z Polski i z zagranicy. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń oraz Szczebrzeszyn Akademia. Patronami inicjatywy będą Skamandryci — literacka odpowiedź na odzyskanie niepodległości w 1918 r. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie, w których wezmą udział pisarze, dziennikarze i poeci oraz spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędą się wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Będą im towarzyszyły rozmowy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu i grupach artystycznych w sztuce. Zaplanowano również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi.

Po raz pierwszy przyznana będzie również nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora — pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta tego zawodu.

Na festiwalu zaśpiewa Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

Na miłośników teatru czeka sztuka Dziennik przebudzenia na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha — zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę Irańska Konferencja.

Festiwal to także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz książki, kino festiwalowe i po raz drugi Dzień Zamojski Festiwalu.

Więcej informacji oraz program festiwalu na stronie internetowej Stolica Języka Polskiego.